Rodinný dom Motýľ

Rodinný dom / Novostavba / Pezinok/ Realizácia/ 2014

Rodinný dom Motýľ sa nachádza na pozemku obdĺžnikového tvaru v novovzniknutej štvrti na periférii a stal sa novým domovom pre mladú štvorčlennú rodinu. Tvoria ho dve hlavné hmoty odlíšené farebne. Hmota poschodia je vysunutá do ulice a tvorí tak prekrytie vstupu a garáže. To poskytuje dobrú nadväznosť suchou nohou z auta až do domu. Vznášajúce sa objemy a šikmé steny hmotu odľahčujú a svojim tvarom evokujú krídla motýľa.

Hlavný vstup spolu s garážou pre 1 auto je orientovaný do ulice. Pred domom je možné zaparkovať ďalšie 2-3 autá. Hmotovo a priestorovo je dom rozdelený na dennú časť na prízemí a nočnú na poschodí. V pravom "krídle" prízemia je navrhnutá priestranná obytná hala pozostávajúca z kuchyne, jedálne a obývačky. Centrálny priestor obytnej haly je presvetlený strešnými oknami. Stena obytnej haly je zošikmená podľa dynamiky motýlich krídel a postupne prechádza do lamiel tvoriacich stenu i pergolu terasy. Lamely chránia pred ostrým slnkom nielen terasu, ale aj vnútorné priestory. Terasa predstavuje silné prepojenie interiéru s exteriérom a juhovýchodná terasa tak vytvára útulný mikrosvet pre život rodiny. 

Okrem obytnej haly je na prízemí navrhnutá aj hosťovská izba s vlastným šatníkom a kúpeľňou a miestnosť s technickým zabezpečením. Pri vstupe na poschodie sa ocitnete v priechodnej pracovni, z ktorej sa vstupuje do rodičovskej spálne, detskej spálne a herne. ​