BITWIN®
BITWIN® je unikátna patentovaná technológia, ktorú vymyslel Ing. arch. Juraj Skupil pre náš ateliér, keď sme ešte "na starej adrese" bez klimatizácie potrebovali eliminovať horúčavu, ktorá nás trápila v letných mesiacoch. Pozostáva z odolnej exteriérovej tkaniny napnutej medzi pružnými rozpernými tyčami. Ako sa neskôr ukázalo, BITWIN® je neoceniteľným pomocníkom nielen proti prehrievaniu interiéru, ale zároveň môže skrášliť vaše okná, či poslúžiť ako veľmi efektívna reklamná alebo propagačná plocha pre vašu firmu. Taktiež môže zvýšiť vaše súkromie alebo (podľa potlače) zmeniť, či zlepšiť svetelné podmienky v interiéri. Pritom jeho montáž je úplne jednoduchá a oproti iným tieniacim technológiám nevyžaduje žiadne stavebné zásahy. Je preto neprekonateľnou alternatívou pre použitie napr. v prenajatých priestoroch.
Ako dosiahnuť v interiéri tepelnú pohodu aj v horúčavách
Toto leto a dlhodobé predpovede klimatológov podporujú teóriu o tom, že extrémne a dlhotrvajúce horúčavy nebudú výnimočné ani v našich zemepisných šírkach. Keď horúčavy prídu, treba sa naučiť s nimi žiť a minimalizovať ich negatívny dopad na zdravie, pracovnú efektivitu a celkovú pohodu. Architektonický ateliér yesss pripravil súhrn praktických rád, ktoré môže aplikovať každý doma, alebo v práci a prehľad jednotlivých spôsobov ochladzovania interiéru.
Ako si pomôcť, aby sme sa neprehriali?
Každý interiér absorbuje počas slnečného dňa teplo. Ako rýchlo sa byt alebo dom prehreje, závisí od mnohých faktorov, z ktorých niektoré ovplyvniť nevieme (svetová strana), no niektoré áno. Naučte sa v prvom rade správne vetrať.
- Vetrajte v nociZákladom je nevpustiť horúci vzduch v priebehu dňa dovnútra. Skoro nad ránom okolo piatej je teplota vzduchu vonku najnižšia. V uplynulých dňoch dosahovala približne 22°C. Ak necháte na noc otvorené všetky okná dokorán (ideálne krížom, aby aj prefukovalo), aj v byte sa vám podarí priblížiť sa tejto teplote. O siedmej ráno už teplota začína stúpať.
- Cez deň majte všetky okná zavretéNajvyšší čas, kedy treba všetky(!) okná pozatvárať, je okolo ôsmej hodiny ráno. Ak ste počas dňa mimo domu, teda doma nevaríte, nežehlíte, pri návrate vás čaká príjemný chládok.
- Cez deň vetrajte efektívneV prípade, že trávite celý deň doma, môžete okná ráno zavrieť trochu neskôr, aby ste si ušetrili vetranie. V priebehu dňa potom efektívne vyvetráte tak, že otvoríte na chvíľu všetky okná naraz, a potom ich opäť všetky zavriete. Žiadne dlhé vetranie, žiadne okná otvorené na vyklápačku počas dňa. Horúci vzduch nech ostane vonku. Nezabúdajme na to, že zo severnej strany dostaneme dovnútra mierne chladnejší vzduch vďaka tomu, že okolitá fasáda, parapety, balkóny, chodníky v tieni nie sú tak veľmi prehriate ako na južnej strane.
- Okná otvorte dokorán až večerDo večera sa teplota v byte mierne zvýši, ale stále tam bude príjemnejšie ako vonku. Podvečer začína teplota v exteriéri opäť klesať. Keď bude o 3-4 stupne vyššia ako vnútri, je čas začať otvárať okná dokorán. S klesajúcou tendenciou vonkajšej teploty sa vám už do večera nestihne prehriať byt, ale čerstvý vzduch po celom dni vám príde vhod. No a potom vetrajte až do ďalšieho rána.
Ako ešte viac vychladiť interiér?
Existuje niekoľko spôsobov ako vychladiť interiérový priestor. Jednotlivé riešenia sa líšia efektivitou, náročnosťou montáže, cenou a ďalšími parametrami. Dôležité je správne si vybrať – vzhľadom na vaše možnosti a preferencie. Existujú dva základné typy riešení:
- zariadenia na ochladenie interiéru (klimatizácie, ochladzovače vzduchu)
- tieniace zariadenia (žalúzie, rolety, okenice, markízy, reflexné okenné fólie, systém BITWIN)
- KLIMATIZÁCIANajefektívnejším spôsobom, ako si výrazne ochladiť priestor je namontovanie klimatizácie. Jej princíp spočíva v tom, že odvádza teplo z jedného priestoru do druhého. Preto je potrebné rátať so stavebnými úpravami a zásahom do fasády, najmä ak sa klimatizácia montuje dodatočne. Väčšina klimatizácií funguje aj naopak, a teda v zime sa s nimi dá kúriť. Výhodou je, že si dokážete priestor ochladiť o mnoho stupňov, nevýhodou je vyššia cena, nutnosť stavebných zásahov, vysoká spotreba elektriny a často krát aj hlučnosť. Klimatizácia môže pre niektorých ľudí predstavovať aj isté zdravotné riziko. (Súvisí s príliš veľkými teplotnými rozdielmi a kvalitou vzduchu pri nedostatočnej starostlivosti o filtre). Keď sa rozhodnete pre klimatizáciu, nezabudnite si ju objednať v dostatočnom časovom predstihu, aby ste predišli náporu, ktorému čelia predajcovia a aby ste boli pripravení, keď udrú prvé letné horúčavy.
- OCHLADZOVAČE VZDUCHUMenej efektívnym, ale aj finančne menej náročným je chladenie pomocou ochladzovača vzduchu. Ten funguje na princípe prefukovania vzduchu cez vodný filter, kde pri nasýtení vzduchu vodnou parou príde k jeho ochladeniu. Funguje zároveň ako ventilátor, čistička vzduchu a zvlhčovač. Preto je pri chladení ochladzovačom nutné zároveň aj vetrať, extrémne totiž zvyšuje vlhkosť vzduchu. Čiže v prípade vysokých horúčav nie je natoľko efektívny, pretože vetraním si púšťate dnu horúci vzduch zvonka. Výhodou oproti klimatizácii je nižšia cena, nevyžaduje montáž a má menšiu spotrebu elektrickej energie. Nevýhodou je, že teplotu v miestnosti dokáže znížiť len o 3 až 5°C.
- ŽALÚZIE, ROLETY, OKENICEZ hľadiska tepelnej pohody majú tieto vertikálne umiestnené tieniace zariadenia zmysel, keď sú nainštalované zvonka, teda z exteriéru. Zachytávajú slnečné lúče ešte pred dopadom na sklo okna a bránia tak prehrievaniu v interiéri. Okrem slnečných lúčov však zadržujú aj svetlo, čím podstatne zhoršujú svetelné pomery v interiéri. Rolety a žalúzie sa väčšinou vysúvajú z kastlíka nad oknom a výborne plnia zatemňovaciu funkciu, kedy v interiéri potrebujete dosiahnuť tmu aj v priebehu dňa. Keď však chcete zabrániť priehrievaniu interiéru, musíte chcieť aj tmu 🙂 Takže výhodou môže byť úplné zatemnenie, môžu byť uzamykateľné, okenice zároveň v zime chránia pred nepriaznivým počasím. Čo sa týka nevýhod, treba počítať s horším vetraním, náročnouá montážou a vysokou cenou. Interiérové žalúzie a rolety majú zatemňovaciu funkciu, keď sa chcete schovať pred susedmi. Ak sú v lete zatiahnuté a praží na ne slnko, najmä žalúzie fungujú skôr ako radiátor. Slnečné lúče totiž zvonka dopadnú na sklo, prejdú ním a “rozpália” žalúzie za sklom. Tie potom sálajú horúci vzduch ďalej do interiéru. Interiérové žalúzie a rolety teda zatemnia, ale prehrievaniu nezabránia.
- MARKÍZY, PERGOLYMarkízy sú ideálnym pomocníkom na zatienenie terás a balkónov. Fungujú rovnakým princípom tienenia ako exteriérové žalúzie, ale keďže sa používajú horizontálne, prepúšťajú dovnútra veľa svetla a nebránia vo výhľade. Taktiež pomôžu zabrániť dosahu priamych slnečných lúčov do interiéru oknami. Ich nevýhodou je, že v prípade zlého počasia (vietor, dážď, letná búrka) je potrebné ich zatiahnuť. Ich montáž navyše vyžaduje zásah do fasády.
- REFLEXNÉ FÓLIEFólie nalepené z vonkajšej strany okna na plochu skla odrážajú slnečné lúče, a tak zabraňujú prehrievaniu v interiéri. V závislosti od druhu a farby fólie prepúšťajú väčšie, či menšie svetlo, zvnútra sú priehľadné ale pri pohľadoch zvonka dokonale chránia vaše súkromie (s výnimkou, keď je vonku tma a vnútri sa svieti). Ich nevýhodou je, že eliminujú prechod slnečných lúčov aj v zime, kedy by sme tepelné zisky naopak radi využili vo svoj prospech.
- BITWIN
Systém BITWIN (vymyslený a patentovaný na Slovensku) patrí do kategórie vonkajšieho látkového tienenia. Oproti štandardným typom tienenia má výhodu v tom, že na jeho montáž nie je nutný stavebný zásah do fasády (osádza sa rozopretím tyčí, bez vŕtania) a cenovo je najmenej náročný. BITWIN zahŕňa v sebe výhody exteriérového tienenia - zachytáva slnečné lúče ešte pred dopadom na sklo okna (teda bráni prehrievaniu interiéru), zlepšuje svetelné pomery v interiéri (má výbornú priepustnosť svetla), neruší výhľad ale zároveň zvyšuje súkromie, umožňuje bezproblémové vetranie, v prípade nepriaznivého počasia nie je potrebné s ním nič robiť a za veľmi priaznivú cenu vám pomôže znížiť teplotu vášho interiéru orientovaného prevažne na juh o cca 5-9 stupňov. Systém BITWIN si môžete namontovať sami a môžete si vybrať prevedenie – farebný odtieň alebo potlač obrázkom. Systém BITWIN je možné osadiť len na okná, ktoré sa otvárajú smerom dovnútra.
Ako teda čo najefektívnejšie dosiahnuť ideálnu teplotu v interiéri?
Základom je správne vetranie, ktoré je však omnoho účinnejšie v kombinácii s niektorým spôsobom tienenia alebo chladenia. Len týmto jednoduchým krokom môžete ušetriť veľa, či už máte chladiace alebo tieniace zariadenie. Ideálna je však kombinácia oboch plus správne vetranie. Tieniace zariadenie pomôže chladiacemu, aby spotrebovalo menej elektrickej energie. Chladiace zase pomôže dochladiť tam, kde už tieniace nestačí.
Ak si však z nejakého dôvodu nemôžete “dopriať” stavebné zásahy, úplne najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom, ako si udržať príjemnú klímu v interiéri, je vložiť si do okien BITWIN, ktorý zabráni slnečným lúčom, aby zohriali vaše priestory.